مریم در خداشناسی کاتولیک: مقدمه


Mariology_Cover

جان کالوین می گوید: «قلب انسان کارگاه بت سازی است»، دلی که کلام خدا در خصوص او می گوید: «هر تصور از خیالهای دل وی دائمأ محض شرارت است»[1]. نه تنها کلام خدا این حقیقت را بی پرده عیان ساخته ، بلکه تاریخ بشر نیز خود گواه دل مریض و خودکامه آدمی است. حقیقت تلخی که پیوسته آن را انکار کرده، و در حالیکه خدا را از تخت پادشاهی پایین کشیده، خود بر آن کرسی ملوکانه جلوس می فرماییم، و «جلال خدای غیرفانی را بصورت شبیه انسان فانی»[2] تبدیل نموده، بشری که مخلوق است را به عرش رسانده، رو به این آدم عاصی کرده می خوانیم: «آواز خداست نه آواز انسان»[3].

دلیل این نوشتار یادآوری است. یادآوریی که فراموش نکنیم دل بیمار انسان که تاریکی را بیشتر از نور دوست دارد، شریعت خویش را زیادتر از فرامین الهی می پسندد و چون جد خود آدم، آنچه را خدا مقرر فرموده را رد کرده، خود طریق گناه آلود خویش را بر می گزیند.

زمانی که داستان خروج قوم اسرائیل را از سرزمین مصر می خوانیم، زمانی که دست زور آور و رهایی بخش یهوه را در زندگی قوم خدا مشاهده می کنیم، زمانی که حضور پر جلال خدای لشکرها را در میان خیمه یهودیان می بینیم، گمان می بریم که از این پس، یهودیان خدای خویش را شناخته، او را و تنها او را، خواهند پرستید. «یهوه، خدای پدران ایشان، خدای ابراهیم و خدای اسحاق و خدای یعقوب»[4]، نامی است که عابدین حق، هرگز فراموش نکرده و جلال را به صاحب جلال و اکرام را تنها به او که شایسته است خواهند بخشید. اما کافی است که کمی بیشتر در مطالعه کتاب خروج پیش رفته، به فهرست ده فرمانی برسیم که خدا، به قوم اسرائیل می بخشد. خدا، حقیقتی عیان را، فرمانی قدیمی را که همه از آن آگاه بوده و بنظر می رسد کسی بزودی آن را بدست فراموشی نخواهد سپرد، به صدر فهرست خود می افزاید: «»تو را خدایان دیگر غیر از من نباشد»[5]، و ادامه می دهد؛ «صورتی تراشیده و هیچ تمثالی از آنچه بالا در آسمان است، و آنچه پایین در  زمین است، و از آنچه در آب زیر زمین است، برای خود مساز. نزد آنها سجده مکن، و آنها را عبادت منما، زیرا که من یهوه، خدای تو می باشم، خدای غیور هستم، که انتقام گناه پدران را از پسران تا پشت سوم و چهارم از آنانی که مرا دشمن دارند می گیرم.»[6]

اما داستان به اینجا خاتمه نمی یابد و قوم، با ساختن گوساله ای طلائی و عبادت آن و سرپیچی از فرمان رهاننده خود، به او خیانت می کنند. خیانتی که نه تنها به آن زمان ختم نگشت، بلکه در سراسر تاریخ اسرائیل، لشکر ایشان را چون طاعون ملوث ساخت، بیماری که در نهایت ایشان را به تبعید راهی نمود.

داستان خیانت اسرائیل، بت پرستی قوم برگزیده خدا، به صفحات کتاب مقدس محدود نمی شود، امروز هم این زنای روحانی که کلام خدا قوم اسرائیل را به بدان محکوم کرد، در میان لشکرگاه کلیسا خود نمایی می کند. امروز نیز کلیسا در حالی که نقاب خدا پرستی بر صورت نهاده، زیر هر درخت سبز در دل خود با بت ها زنا می کند،[7] یقین می داند که باید خدا را پرستید، اما جلال خدای متعال را به مخلوق او می بخشد. هشدارهایی نظیر این و تشویقهای کلام خدا به جلال خدای زنده، قدوسی که شایسته اکرام است، اصلاحگران را بر این داشت تا در برابر قلب طغیان گر انسان ایستاده، نام و یاد خدا را بار دیگر مرکز خداشناسی و دیانت عابدین گردانند. هرچند بدبینی این مردان خدا و عدم اعتمادشان بر دل فاسد انسان، ایشان را بر آن داشت تا بر آدمی با دیدی تردید آمیز بنگرند و هر فرصتی را که انسان را برمی افرازد، از وی ربوده، لگام اطاعت را بر وی بنهند، هر چند این بی اعتمادی برخی را بر آن داشت تا غیرت را با افراط آغشته، هنر و خلاقیت را از کلیساها جدا کنند، اما همین غیرت بود که کلیسای مسیح را از بت پرستی حفظ کرده، چکش و قلم را از دست این سازنده ماهر بت گرفته، کارگاه بت سازی را به محراب راستین مبدل ساخته، کاهنین بعل را به رسوائی نشاندند.

مقصود از این نوشتار نیز همان است. تا بار دیگر بر شانه های اصلاح گران بایستیم و با ایشان فریاد زنیم: Soli Deo Gloria، تنها خدا را جلال باد. پژواک صدای اصلاحگران، انعکاس هشدار پروتستانهای قرن شانزدهم است که می گویند، تنها خدا را جلال باد. این همان طنین فریاد اصلاحگران است که می گویند، انسان را از تخت پادشاهی به زمین کشید و خدا را در جلال الهی او بینید.

 اما پیش از آنکه به بررسی موضوع در دست بپردازیم، اجازه دهید بگویم که دلیل این نوشتار غیرت الهی و محبت برادرانه است. اگر بر این باور داریم که خدای راستین، عیسی مسیح را که خود فرمود راه و راستی و حیات هستم،[8]باید در راستی پرستیده، خدمت نمود، ناچار هستیم در همین راستی نیز، برادران و خواهران خود را محبت نماییم. محبتی که خون راستی، در رگهای آن جریان دارد. محبتی که راستی را در فروتنی و با چشمی اشک آلود بزبان می آورد، به آن امید که برادری را نجات دهد، با این دعا که پدر، حقیقت را از آسمان، به ایشان مکشوف سازد. دعای من این است که پس از مطالعه این نوشتار، آتش غیرت و حرارت عشق خدا، قلبمهای ما را روشن و روحهایمان را گرم سازد، تا به همراه جماعت مقدسین تنها و تنها ذکر کبریایی آن قدوس را نموده، نام او را برفرازیم. اگر غیر از این را اعتراف نمایم، محبتی در من نیست. اگر این نوشتار را با شما در میان نگذرم، به آن دوستانی که در گمراهی هستند، خیانت ورزیده ام. به شما خیانت کرده ام و به خدای خود. حقیقت را از شما بازداشته و بر خدای خود پشت کرده ام.

امید من این است که کلیسای مسیح به تنها مرجع خود جهت ارزیابی باورهایش، یعنی کتاب مقدس باز گردد. منبعی که از طریق آن خدا با ما سخن می گوید. تنها مرجعی که مصون از خطاست. انسان گمراه است و خیالات دل وی محض شرارت می باشد. کلام خدا به ما می گوید: توکل کردن بر خداوند، بهتر از اعتماد داشتن به انسان است. توکل کردن بر خداوند، بهتر از اعتماد داشتن بر رهبران است. (مزمور 118: 8- 9)

در مسیح کامیاب باشید

ادوین کشیش آبنوس

*  دوستان برای دریافت نسخه پی دی اف این کتابچه، به آدرس زیر ایمیل بفرستید:

iranian.reformed@gmail.com


[1]     پیدایش 6: 5

[2]    رومیان 1: 23

[3]    اعمال 12: 22

[4]    خروج 3: 15

[5]   خروج 20: 3

[6]    خروج 20: 4- 5

[7]    اشعیا 57: 5

[8]    یوحنا 14: 6

Advertisements

9 دیدگاه برای “مریم در خداشناسی کاتولیک: مقدمه

  1. ممنون کلا دیدگاهی که به مریم داشتم تغییر کرد منم به اشتباه قضیه رو میدیدم و کلا بحث میکردم و بیشتر به او متوسل میشدم تا خود خداوند . ممنون و سپاسگذارم

      • حتمن برادر گرامی، باور دارم که شما همیشه در نور و هدایت خداوند هستید، خدمات شما باعث بیداری روحانی بسیاری از کلیساهای خداوند شده و بسیاری از گم شده های خداوند از طریق خدمات شما در قلب خود را برای فیض و نجات باز کرده، این نشاندهنده آنست که خدا با شما هست و از شما برای بر قراری ملکوت اسمانی اش در روی زمین استفاده می کند.

  2. از اینهمه تلاش و کوشش شما در تهیه مقالات و برنامه های مختلف واقعا سپاسگزارم حقیقتا که زحمت میکشید چرا که همه مقالات شما بسیار پر محتوا و پر از نکات ظریفه وچقدر خوب مطالب و آموزه ها رو باز میکنید دست خدا همیشه یاریگر شما
    ضمنا امیدوارم کپی از مقالات شما مشکلی نداشته باشه!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s